Nauka liter - jak pomóc dziecku?

Jednym z ważniejszych etapów w trakcie rozwoju dziecka na pewno jest nauka alfabetu. Rodzicom często wydaje się, że to zadanie jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. W większości przypadków to jednak nieprawda, o ile opiekunowie zadbają o odpowiednią formę nauki. W tym artykule przedstawimy najskuteczniejsze sposoby nauki literek. Zapraszamy do lektury.

Kiedy rozpocząć naukę alfabetu?

Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma ustalonej granicy wieku, od której należy zacząć interesować się nauką liter. Naukowcy przyjmują jednak, że im wcześniej, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których maluch sam zaczyna dopytywać o poszczególne znaki, wyrazy, a nawet zdania na przykład podczas spaceru. To dobry moment, by rozpocząć przygodę z literkami.

Co w sytuacji, kiedy dziecko nie wykazuje takiego zainteresowania? Można oczywiście poczekać, aż rozpocznie ono edukację szkolną i wtedy opanuje materiał albo spróbować rozbudzić w nim zainteresowanie tym tematem wykorzystując do tego między innymi poniższe sposoby.

Jak uczyć dziecko liter?

Dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. Czas, który razem spędzicie w trakcie nauki alfabetu, może być dla obu stron przyjemnością. Obecnie rodzicie, mogą skorzystać z wielu rozwiązań dostępnych w sklepach lub samodzielnie przygotować materiały, które ułatwią im przekazanie wiedzy dziecku.

Co oferują sklepy? Znajdziecie tam kolorowe książeczki, klocki, puzzle, karty, a nawet gry. Dostępne są także specjalne liczydła. Planując zakupy, warto zabrać ze sobą dziecko, aby mogło zadecydować o tym, który materiał edukacyjny jest dla niego najciekawszy. Jeśli planujecie samodzielnie przygotować litery do nauki, to można je zapisać na przykład czarnym flamastrem na kartkach lub wyciąć z kartonów.

Jak wspierać dziecko w nauce liter?

Pamiętajmy o tym, że ćwiczenia powinny być regularne - inaczej dziecko bardzo szybko zapomni to, czego się nauczyło. Nawet krótka przerwa może mieć znaczenie. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie nauki liter od tych, które składają się na imię dziecka, a potem na imiona mamy, taty oraz innych bliskich.

Ważną rolę w nauce dziecka odgrywa także odżywianie. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w różnorodne składniki sprawia, że dziecko ma energię do nauki i zabawy. Zajrzyj do działu przepisy, gdzie znajdziesz pomysły na smaczne posiłki dla dziecka.

Podsumowanie

Nauka alfabetu, mimo że wydaje się czasochłonna i skomplikowana, może okazać się przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Rozpoczynając ćwiczenia, należy pamiętać o tym, żeby były wykonywane w formie zabawy, tylko wtedy utrzymamy ciekawość malucha. Podczas nauki warto zadbać również o zdrowe przekąski, by dziecku nie zabrakło energii.