Jak zachęcić dziecko do jedzenia śniadania?

Twoje dziecko nie chce jeść śniadań? Poznaj skuteczne i sprawdzone sposoby na zachęcenie malucha do zjedzenia posiłku, który dostarczy energii do działania, nauki i zabawy.

Dietetycy często przypominają o tym, że odpowiednio zbilansowane śniadanie jest niezbędnym posiłkiem, aby dobrze zacząć dzień. Jednak zdarza się, że dzieci nie mają ochoty na poranne jedzenie, marudzą przy stole, a zabiegani rodzice szybko tracąc cierpliwość do malucha, pozwalają im wyjść z domu bez posiłku. Jeśli takie sytuacje są Ci dobrze znane, to z lektury tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby zachęcić dziecko do codziennego jedzenia śniadań.

Dlaczego warto jeść śniadania?

Śniadanie dostarcza energię do efektywnej pracy i nauki, a pomijanie tego posiłku może prowadzić do bólu głowy, gorszego samopoczucia i słabszej koncentracji. Regularne śniadania zmniejszają ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego.

Moje dziecko nie je śniadań – dlaczego?

W większości przypadków, gdy chcemy rozwiązać problem z niejadkiem, zacząć powinnyśmy od… samych siebie! Dzieci naśladują zachowania i nawyki żywieniowe rodziców. Pamiętaj, że dla swojego dziecka, jesteś wzorem do naśladowania. Dlatego, jeśli nie przykładasz uwagi do porannego posiłku, to dziecko przejmuje Twoje nawyki. Badanie naukowe z 2018 r. pokazuje, że jeśli rodzice pomijają jedzenie tego posiłku, to dzieci również jedzą śniadania rzadziej i mniej chętnie. Związek ten był jeszcze bardziej wyraźny, gdy zarówno mama, jak i tata pomijali ten posiłek. Jak pokazała analiza, brak śniadania u dziecka wiązał się z wyższym ryzykiem nadmiernej masy ciała.

Rodzicom często zdarza się pić kawę lub przegryzać coś na szybko podczas porannych przygotowań do wyjścia z domu. Kiedy dziecko obserwuje takie zachowania z czasem również przejmie nawyki rodziców.

Dobrą praktyką jest zaangażowanie wszystkich domowników w przygotowanie wspólnego posiłku. Dziecko chętniej zje śniadanie, kiedy będzie miało świadomość, że pomogło w przygotowaniach. Dzięki temu wszyscy zaczną dzień w lepszym humorze.

Co w sytuacji, kiedy dziecko nie ma apetytu?

Twoje dziecko, mimo czasu i energii, które poświęciłaś na zrobienie smacznego śniadania, nie ma na nie ochoty? Poznaj proste triki, które mogą zmienić tę sytuację.

Pozwól dziecku samemu zadecydować, co chce zjeść – daj wybór. Oczywiście wcześniej powinniście wybrać się razem na zdrowe zakupy lub poszukać inspiracji w sieci. Kiedy dziecko będzie mogło samo zadecydować, co zje, na pewno chętniej usiądzie do śniadania.

Dobrym pomysłem jest urozmaicanie śniadań, ponieważ nawet dorosłym może znudzić się monotonia posiłków. Podczas zakupów zaproponuj dziecku nowe produkty, wybierz inną metodę obróbki kulinarnej albo zmień proporcje poszczególnych składników śniadania.

Od najmłodszych lat dbaj o rytuał śniadań!

Budowanie nawyku jedzenia śniadań od najmłodszych lat i pokazanie dziecku, że to sposób na wspólnie spędzone chwile jest bardzo ważne. Celebrujcie śniadania - wybierzcie kolorowe serwetki, ulubione naczynia, włączcie radosną muzykę. Jeśli macie nieco więcej czasu możecie na przykład pobawić się w robienie oryginalnych kanapek, wykorzystując do tego różne foremki lub przygotować jedną z naszych propozycji – śniadanie w formie parówkowych ośmiorniczek.

Często zdarza się, że dziecko potrzebuje podczas posiłku towarzystwa rodzica lub rodzeństwa. Wykorzystajcie czas spędzony wspólnie przy stole na rozmowę.

Podsumowanie

Gdy Twoje dziecko nie chce jeść śniadania, działania zacznij od siebie i zmiany własnych nawyków, ponieważ przykład idzie z góry. Poranek poświęć tylko dla swojej pociechy, wspólnie celebrujcie ten posiłek. Pamiętaj, że śniadanie może być świetną zabawą, której nie odmówi żadne dziecko.