Jak rozwijać zdolności u dziecka?

Dzieci posiadają różne predyspozycje i zainteresowania. Jak odkryć zdolności u dziecka? Jak wspierać dziecko w pasjach, jednocześnie nie zaniedbując edukacji? Czym jest talent i jak go odkryć u dziecka? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Jak odkryć pasję i talent dziecka?

Talent to wyjątkowa zdolność. Można powiedzieć, że dziecko ma talent, jeżeli jest w czymś dobre, bez wkładania w to większego wysiłku. Talent jest rzadko spotykany, nie każde dziecko go posiada.

Już w wieku przedszkolnym można dostrzeż u dziecka jakie ma predyspozycje. Dziecko powinno spróbować wielu zajęć by odkryć co sprawia mu przyjemność. Warto zapisywać dziecko na zajęcia pozalekcyjne: lekcje śpiewu, tańca, gimnastykę, plastykę lub kółko szachowe. Dzięki temu dziecko samo zdecyduje, które zajęcia najbardziej mu się podobają. Z czasem to może przerodzić się w pasję.

Jak wspierać dziecko w rozwijaniu pasji?

Gdy zauważymy, że nasza pociecha znalazła jakieś zamiłowanie, nie wymagajmy od niej zbytniego zaangażowania. Bądźmy delikatni, by nie zniechęcić dziecka.

Rozmawiajmy z nauczycielami i trenerami. To oni obserwują dzieci w trakcie zajęć i zauważą, gdy dziecko się wyróżni. Warto posłuchać ich opinii, to oni mogą wskazać czy dziecko ma wyjątkowe predyspozycje w danej dziedzinie.

Pamiętajmy także, by nie przeciążać zbytnio dziecka. Zadbajmy o to, by w tygodniu znalazły się dni, w które dziecko nie uczestniczy w żadnych dodatkowych zajęciach. Czas na nudę pozwala dziecku nauczyć się samodzielnego gospodarowania czasem i daje szansę na rozwój kreatywności.

Jak pogodzić pasję z obowiązkami szkolnymi?

Obowiązki szkolne, są bardzo ważne. Dziecko powinno być przygotowane do zajęć, a obowiązkiem rodzica jest tego dopilnować.

Nie wszystkie przedmioty szkolne muszą być lubiane przez dziecko. Czy zatem można niektóre z nich „odpuścić” jeśli dziecko ma zdolności do innych? Owszem, trochę możemy. Jeżeli dziecko nie przepada za jakimś przedmiotem nie musi wykonywać dodatkowych zadań. Te obowiązkowe jednak zawsze powinny być zrobione.

Jak wspierać dziecko w nauce?

Rodzic zawsze powinien dawać dziecku wsparcie – również w nauce i odrabianiu lekcji. Oferujmy je, ale z umiarem. Pomagajmy, jeśli dziecko sobie z czymś nie radzi, ale nigdy nie odrabiajmy lekcji za dziecko. Zostawmy dziecku pole do samodzielności.

Dobrym pomysłem na wsparcie dziecka w nauce jest zabawa w przedszkole lub szkołę. Na zmianę możemy odgrywać rolę nauczyciela lub ucznia. Dziecko może nam zrobić sprawdzian, z materiału którego aktualnie się uczy. To doskonały sposób na utrwalenie wiedzy.

Jak pomóc, gdy dziecko ma problemy z nauką?

Problemy z nauką mogą pojawić się na każdym etapie edukacji dziecka. Te problemy bywają stresujące zarówno dla dziecka jak i rodzica. Co robić w takiej sytuacji? Należy obserwować dziecko i zastanowić się, co mogło wpłynąć na pojawienie się problemu. Czy to, że dziecko nie radzi sobie z zadaniami manualnymi może wynikać z tego, że nie ćwiczy tych umiejętności i zbyt dużo czasu poświęca elektronice?

Przyczyną trudności z nauką może być dysleksja.

Problemy dyslektyczne mogą pojawić się w klasach nauczania wczesnoszkolnego, czasem już w zerówce. Jeśli mamy podejrzenia, że występują u naszego dziecka należy porozmawiać ze szkolnym pedagogiem. Podpowie nam, co możemy robić w domu, by pomóc dziecku. Jeżeli uzna to za zasadne, skieruje dziecko do poradni specjalistycznej.

Podsumowanie

Aby wspierać dziecko w nauce i rozwijaniu pasji, należy uważnie je obserwować i towarzyszyć mu w codziennych obowiązkach. Nie należy narzucać się i wymagać od dziecka zbytniego zaangażowania w zajęcia dodatkowe. Przede wszystkim jednak, należy wykazać się dużą cierpliwością i być blisko dziecka.